Oldalak
2010. december 31., péntek
Varrógépek
Szóval a lehetséges jelöltek (a realitások talaján maradva):
Janome 3160 QDC
Janome DC4100
Bernina Bernette E92c
Van még egy-kettő, ami bejön, de arról már az álmodozás is csak vágyálom...........
Az én sajtom
Az én sárga túróm
2010. december 30., csütörtök
2010. december 29., szerda
Házi sajt II..
Házi sajt
Hozzávalók:
½ citrom leszűrt leve, vagy 2-3 evőkanál természetes ecet, vagy 200ml joghurt
2.5 dkg só/l tej
Eredeti cikk: http://valodisafrany.blog.hu/2010/12/04/paneer_hazi_friss_sajt_keszitese#ixzz19XVAFtHz
Házi sajt
forrás: http://www.makkakonyha.com/2009/04/hazi-sajt-csirke-fuszerek.html
HÁZI SAJT FŰSZEREKKEL
2,4 liter házi tej
1 pohár biojoghurt
2 tk só
300-400 ml olívaolaj és napraforgóolaj vegyesen
A fűszerezéshez:
egész bors
szegfűbors
chili
fokhagyma
egész fahéj
friss kakukkfű
friss rozmaring
A tejet felmelegítettem, de nem forróra. Habverővel belekevertem a joghurtot, majd letakarva a konyhában hagytam 3 napig. Ennyi idő alatt megalvadt. Késsel összevagdostam, kevertem bele 2 tk sót és sűrű szövésű anyagba raktam, batyut csináltam belőle. Miután a hűtőben nem nagyon akart elférni úgy, hogy fakanálra akasszam a batyut, egy párolófazékba raktam, a felső pároló alkalmatosságba, úgy csöpögött 3 napig. Ezután szorosabbra kötöttem, így már elfért a fazékban fakanálra akasztva, hogy ne érjen le az alja, csöpögött további 4 napig.
Olajos kézzel golyókat formáltam belőle, olajba mártott teáskanállal adagoltam. Üvegekbe olajat öntöttem, raktam bele a kiválasztott fűszerekből és az elkészült golyókat belesorakoztattam, de nem túl sűrűn. Felöntöttem annyi olajjal, hogy ellepje, még raktam a tetejére fűszereket is.
Egyéb forralt bor változatok
Tippek
- A forralt bor név meglehetősen félrevezető – ugyanis pont az a lényege az italnak, hogy nem szabad felforralni! Csupán felmelegítjük, miközben folyamatosan kevergetjük is!
- Létezik fehér és vörösboros forralt bor is – bár a vörösborból készült verzió a klasszikus. Hagyományosan a megsavanyodott, vagy kissé romlott borból készítettek forralt bort (fűszerekkel és mézzel újra iható lett), manapság minőségi borból készítjük. Valóban fontos, hogy aránylag jó minőségű, gyümölcsös ízű vörösbort alkalmazzunk – de azért nem szükséges szuper finom, díjnyertes bor sem ! Tökéletes fajta pl a Merlot, Zinfandel, Cabernet Sauvignon, Chianti stb…
- Egyszerű változat az, az ha egy készen vásárolt fűszerkeverékkel felfőzzük a bort – ezt már csak cukorral kell édesíteni, és feldobható néhány szelet naranccsal és citromkarikával. A fűszerkeverék lehet a bolti filteres vagy a vásárokban árult muszlinbatyus.
- A forralt bor ideális téli parti ital, ha narancslével vagy áfonyalével kombináljuk, akkor sokkal gyengébb is. Készítsünk azonban sokat, mert nagyon hamar és gyorsan elfogy!
- A forralt bor legalább 20 percig hagyjuk a meleg tűzhelyen, hogy az ízek összeérjenek.
- A forralt bor előre elkészíthető, és tálalás előtt könnyen felmelegíthető.
Hozzávalók: 1 üveg vörösbor, 10 db szegfűszeg, 2/3 csésze méz, ¼ csésze brandy, 3 db fahéjrúd, 2 tk gyömbérpor (vagy 1tk frissen reszelt)
Elkészítés: egy lábasba összeöntjük a hozzávalókat, lassan felmelegítjük, közben kevergetjük.
Hozzávalók: 1 üveg vörösbor, 7 dl víz (vagy narancslé),1 narancs szegfűszegekkel összeszurkálva, 1 narancs szeletelve, 1 citrom szeletelve, 3 ek cukor (vagy méz), 1 db fahéjrúd, 1 tk gyömbérpor, 2 ek narancslikőr
Elkészítés: a hozzávalókat egy lábasban forráspontig melegítjük, közben kevergetjük.
Hozzávalók: 1 üveg vörösbor, 2 db fahéjrúd, 16 db szegfűszeg, 2 ek méz (vagy fél csésze cukor), 1 pohár víz, 1 tk mézeskalács fűszerkeverék,1 narancs
Elkészítés: a narancsot 8 szeletre vágjuk, beleszúrjuk a szegfűszegeket. A vizet, mézet és fűszereket felmelegítjük, hozzáadjuk a narancs szeleteket, felöntjük a borral. Felmelegítjük, mielőtt forrna, lehúzzuk a tűzhelyről, ha szükséges édesítjük. Kb 1 órán át pihentetjük, tálalás előtt felmelegítjük.
Tipp: brandy-vel lehet gazdagítani
Hozzávalók: 1 üveg vörösbor, O.5 L brandy vagy vodka, 10 kardamom mag, 1 fahéjrúd, fél narancs héja, 15 dkg cukor
Opcionális: 5 db szegfűszeg, fél csésze mazsola, fél csésze mandula, 5 db aszalt füge
Elkészítés: a hozzávalókat nagyon alacsony hőmérsékleten 45 percig rotyogtatjuk – nem szabad forrni!
Forralt bor - Jamie Oliver módra
Szóval a forralt bor hozzávalói: 200 g finomítatlan cukor, 2 klementin, 1 lime, 1 citrom, 6 szegfűszeg, 1-2 csillagánizs, 3 babérlevél, fahéjrúd, szerecsendió, 1 vaníliarúd kettévágva (de nem kell kikaparni!)
Elkészítés: a cukrot karamellizáljuk, majd tegyük bele 1-1-1 citrus héját, majd a többi fűszert. Fontos szabály, hogy a cukorszirupba kell beletenni a fűszereket!!!!!!!!!!! ("Mivel a szirupban kioldódik a fűszerek íze, nem kell sokáig forralni a bort, így egy kis szerencsével némi alkohol is marad benne:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))" - Jamie O.)
Sárga túró
Elkezdtem kutakodni a neten, gugli a barátom jelszóval és rengeteg információt találtam a sárga túróról, bár elég vegyesen...az biztos, hogy Szabolcsban csinálják legfőképp és húsvétkor és hogy ez némiképp édes túró........édes......eddig három receptben háromféleképpen láttam..........hol egy ek cukor, hol három ek cukor, hol a három ek cukor mellé még egy tasak vaníliás cukrot is tesznek....az édes változatát a húsvéti sonka mellé szokták tálalni, de talán a mama nem csak húsvétkor készítette......holnap fel is hívom és kifaggatom erről....és mintha némi mazsola is rémlene......Találtam sós változatát is a sárga túrónak.
Az én változatom (Én mindig ezt készítem :):
- 1 l tej
- 10 db tojás
- 4 tasak vaníliás cukor
- 2 mokkáskanál só
- mazsola (szándékosan nem írok mennyiséget, kinek-kinek ízlés szerint...én szeretem, ha viszonylag sok van benne) :)
Elkészítése:
Én a tejet a mikróban mindig addig melegítem, míg majdnem forr, utána rakom csak a tűzhelyre (így minimális az esélye, hogy odaég), beleszórjuk a vaníliás cukrot és a sót és megvárjuk, míg rendesen felforr. Ekkor beleöntjük a nagyjából felvert tojásokat (ha szeretnénk, hogy látszódjon benne a fehérje, akkor tényleg csak annyira kell felverni, hogy a sárgáját keverjük el. Az egészet lassú tűzön kavargatva addig főzzük, míg elválik a savótól. Ekkor sajtkendővel kibélelt tésztaszűrőn lecsepegtetjük, lógva hagyjuk legalább egy éjszakán át, alá tálat teszünk, hogy felfogjuk a savót. Mert ez a savó értékes kincs, isteni kalácsot lehet vele sütni, úgyhogy vigyázzunk rá! :)
Ha kész a túrónk, kivesszük a szűrőből (amit egyébként menet közben kicsit formálhatunk is, kézzel is rásegíthetünk arra, hogy minél több savó távozzon belőle...), becsomagoljuk és mehet is a hűtőbe, onnan pedig a húsvéti reggeli, vacsora mellé...vagy akkor ehetjük, amikor nekünk tetszik..függetlenül az ünneptől is akár.
Sós verzió:
Hozzávalók:
- 1⁄2 l tej
- 5 db tojás
- 1 kiskanál só
- 1 kávéskanál őrölt fehér bors
- 1 kávéskanál ételízesítő
- 1 cikk fokhagyma
- 2 db újhagyma zöld szára
Édes változat:
Hozzávalók: 1 l tej, 10 tojás, 1 (vagy 3) ek cukor, 1 kk só
Elkészítése: A tejet nagyobb lábosban felforraljuk. Amíg felforr, addig a tojásokat megsózva, cukrozva felverjük és a gyöngyöző tejbe öntjük. Ettől kezdve lassú tűzön folyamatosan keverjük, amíg a fehérjék össze nem túrósodnak és a savótól el nem válnak. Ha szépen elválik, levesszük a tűzről és tiszta vászonkendőbe vagy konyharuhába öntjük. Aztán átlósan összecsomózzuk a kendő 2-2 sarkát és csepegni akasztjuk a túrónkat éjszakára. Ujjhegynyi vastag szeletekre vágjuk, ez a sárga túró elmaradhatatlan része a húsvéti asztalnak (ez a recept Polgár Zoltán villányi borásztól való).
A köv. receptek a http://flat-cat.hu/tag/szabolcsi/ oldalról valók:
Kandírozott citromhéjas-gyömbéres változat
Hozzávalók:
- 1 liter zsíros tej (nem féltartós, nem UHT)
- 11 nagy, L méretű tojás
- 5 dkg kandírozott citromhéj (apró kockákra vágva)
- 5 dkg kandírozott gyömbér, apró kockákra vágva
- 4-5 cm lereszelt gyömbérgyökér kinyomkodott leve (vagy 2 tk szárított, őrölt)
- 1 kis citrom reszelt héja
- 5 dkg cukor
A tejet elkezdjük melegíteni, majd ha már langyos, hozzákeverjük az elhabart tojásokat, a gyömbér levét és a citromhéjat. Állandó keverés mellett addig főzzük, amíg összeugrik, a túrószerű rész kicsapódik és különválik a savó. Hozzákeverjük a kandírozott citromhéjat és gyömbért, továbbá a cukrot. Textilpelenkával/sűrű szövésű textillel bélelt szűrőbe öntjük, majd a textil széleit felemeljük, összecsavarjuk, és egy fakanál nyelére kötjük. A fakanálnál fogva felakasztjuk a gömböcöt egy tál fölé, majd ha kihűlt, a hűtőbe kerül egy éjszakára, vagy amíg az összes savó ki nem csepeg belőle. Ez szintén desszert, nem annyira a sonka mellé van.
Sós-tormás-újhagymás
hozzávalók:
- 1 liter zsíros tej (lehetőleg házi, de semmiképpen nem UHT)
- 10 tojás, L méretű (vagy 11 M méretű, 12 S méretű)
- 10 dkg főtt combsonka
- 3-4 szál újhagyma (egy kis csokor)
- 2 ek friss torma reszelve
- 2 ek cukor
- 2 tk só
Holnap beszerzek bocitejet és kipróbálom ezt a sárga túrót.....hogy melyik verziót, nem tudom, azt viszont igen, hogy nagyon fog tetszeni.........jó lenne, ha itt lenne a mama és megkóstolná és véleményt mondana róla......kár, hogy ahhoz messzi van, hogy kóstolót vihessek neki...:)
2010. december 22., szerda
Pillecukor
Pillecukor
2010. december 19., vasárnap
Almaszósz
- 6 közepes alma
- 3 dl tejföl
- 1 csomag vaníliás pudingpor
- kis darabka fahéj
- kevés egész szegfűszeg (teatojásban)
- 1 csomag vaníliás cukor
- kis darabka citromhéj
- 4-5 evőkanál cukor
Elkészítés:
Az almát meghámozom, vékony cikkekre vágom, majd kevés vízben /éppen ellepje/ felteszem főni. A fahéjat, szegfűszeget a teatojásban bedobom az alma mellé. A tejfölből és a pudingporból habarást készítek, és ha az alma megpuhult, hozzákeverem. Beleteszem a vaníliás cukrot és a rendes kristálycukrot, összekeverem, összeturmixolom, hagyom egyet rottyanni, majd leveszem a tűzről.
Tésztában sült gyümölcsös szűzpecsenye
Ez a recept egy régebbi Príma konyha újságból köszönt rám, és azt akarta, hogy ő legyen a karácsonyi vacsora fő fogása. Bízom benne, hogy jó is lesz, mert a kép alapján nagyon megtetszett:))))))), időm nincs rá, hogy előbb kipróbáljam, úgyhogy 24-én este lesz a premier!!
Hozzávalók: 1 csomag (50 dkg) fagyasztott vajas-leveles tészta, 1 dundi, kb. 50 dkg-os sertésszűzpecsenye, fél evőkanál só, 4 evőkanál olaj, 50-50 dkb alma és körte, 5 dkg vaj, 3 csapott evőkanál cukor, 10-10 dkb aszalt sárgabarack és szilva, 5 kg mazsola, 2 púpozott evőkanál zsemlemorzsa, 6 vékony szelet húsos szalonna, a tészta nyújtásához liszt, a tészta lekenéséhez 1 tojás
A tésztát a mélyhűtőből kivesszük, hogy felengedjen, mire mindent előkészítünk. A húst megmossuk, leszárogatjuk és vágódeszkára fektetve a tetején lévő vékony fehér hártyáját lefejtjük. Ezután besózzuk és a megforrósított olajban körös-körül megpirítjuk. Ezután előmelegített sütőbe toljuk és közepesnél nagyobb lánggal (220 fokon, légkeveréses sütőben 200 fokon) 10 -12 perc alatt elősütjük. Ha kész, félretesszük, de a sütőt bekapcsolva hagyjuk. Az almát és a körtét meghámozzuk, a magházuk nélkül 1,5 centis kis kockákra vágjuk, majd az olvasztott vajra dobjuk. A cukorral ízesítjük és lefedve, kis lángon 10 percig pároljuk. A tűzről levéve a félbevágott aszalt gyümölcsöket, a mazsolát és a zsemlemorzsát is belekeverjük. A tésztát enyhén lisztezett gyúrólapon kb. 30x40 cm-es lappá nyújtjuk, a szalonnát keresztben ráfektetjük és a gyümölcsös massza egymarmadát egyenletesen ráhalmozzuk. Az elősütött szűzpecsenyét a közepére fektetjük, majd a maradék gyümölccsel szépen "betapasztjuk". A felvert tojással az egészet lekenjük, majd a tésztát alulról is, felülről is a közepére hajtjuk; akkor jó, ha a gyümölcsös pecsenye fölött, pont középen összeér. Tepsire tesszük úgy, hogy alul legyen az az oldala, ahol a hajtás van. Felvert tojással körbekenjük, villával megszurkáljuk és ugyanolyan forró sütőben, mint a hús előkészítésénél, 25 percig sütjük. Kisujjnyi vastagon fölszeletelve, melegen, hidegen egyaránt nagyszerű.
Én még arra gondoltam, hogy talán illene hozzá egy finom almaszósz (receptje a köv. bejegyzésben).
Mézeskalács - az IGAZI
Nagyon régen volt egy Praktika magazinos mézeskalács-receptem, úgy emlékszem, hogy az is jó volt, de elkavartam valahova, így muszáj volt vmi TUTI recept után nézni. Rengeteget találtam, sokat ki is próbáltam, és aztán megmaradt EZ, amit soha semmire le nem cserélnék. Minden évben ebből sütünk a gyerekekkel, sőt az iskolában és az oviban is ezt a receptet használják:). Mivel sokan kérték, hogy küldjem el nekik, úgy gondoltam, hogy inkább felteszem ide!
FINOM KARÁCSONYI MÉZESKALÁCS
Hozzávalók: 1 kg liszt, 30 dkg margarin, 30 dkg cukor, 3 egész tojás, 25 dkg méz, 2kk őrölt gyömbér, 2 kk őrölt szegfűszeg, 1 kk őrölt narancshéj, 2 kk őrölt fahéj, 3 kk szódabikarbóna
A lisztet a szódabikarbónával keverjük össze alaposan; a mézet a fűszerekkel főzzük össze, adjuk hozzá a margarint és hagyjuk az egészet kihűlni. Keverjük a cukrot a felvert tojásokhoz. A szódabikarbónás lisztet + fűszeres mézet + cukros tojást gyúrjuk jól össze, majd éjszakára (természetesen letakarva) tegyük a hűtőbe.
Sütés: lisztezett deszkán (szilikon lapon) nyújtsuk vékonyra, szaggassuk a kívánt formára, tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe (nem árt a jobb minőségű sütőpapír, különben ráragadhat) és forró sütőben süssük, míg szép piros nem lesz. Kb. 3-4 perc, de nézzük folyamatosan, mert nagyon-nagyon hamar megsül.
Kis extra: az "üveges" mézeskalácsot úgy készítsük, hogy a kiszaggatott forma közepét egy kisebb formával kivágjuk, sütőpapírra helyezzük (na ide aztán tényleg kell a tuti sütőpapír), beletesszük a tepsibe, és a lyukba durvára tört keménycukorkát teszünk. Ezt is a szokásos módon kell sütni, de miután kivettük a tepsiből, hagyjuk teljesen kihűlni, míg a cukor megszilárdul. Nem jó apróra tört cukorkát használni, mert akkor nagyon habos lesz a cukor és nem lesz szép a végeredmény.
Díszítés: cukormázzal "írjunk rá. A cukormázat 1 tojás fehérjéből felvert kemény habjából és 25 dkg nagyon finom porcukor hozzáadásával készítjük.
2010. december 18., szombat
telefontartók
2010. november 30., kedd
Pita
Pita tészta:
- 3 dl langyos víz
- 2 tk. só
- 2 ek. olívaolaj
- 50 dkg liszt (grahamliszt)
- 1 tk. cukor
- 3 dkg élesztő
Öntet:
- 2 pohár joghurt
- csipet só
- bors
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- citromlé ízlés szerint
- apróra vágott petrezselyemzöld, korianderzöld
- chili, aki szereti
- lilahagyma vékonyra karikázva (aki bírja)
Ha jól emlékszem még, valamiféle csicseriborsó gombóckákkal ettük mi a pitát régesrégesrégen.....
2010. november 27., szombat
Sós-vajas kiflik
"Thai" tészta
Csak úgy, a plázás thai kajás élmények emlékei után, kútfőből készítettem ma ebédre thai tésztát. Nekem ízre nagyon tetszett, bár a szójaszósz nem sötétítette be az ételt úgy, mint ahogy szerettem volna.
Én így készítettem:
2010. november 23., kedd
Lasagne
szóval a lasagne tésztája: 2 db tojást és 20 deka lisztet jól összegyurmáztam és a tésztanyújtó gép segítségével szép, vékony lapokat készítettem.
szósz: kis olíva olajon megpirítottam a durván felkockázott hagymát, rádobtam a darált sertéshúst, és összepirítottam őket. Aztán ment bele az előzőleg kockákra vágott, besózott padlizsán és a durvára reszelt sárgarépa. Természetesen fűszereztem (só, bors, fokhagyma, bazsalikom). Miután rotyogott a mártás, azért csak előkaptam egy szakácskönyvet (most épp Jamie Olivert) és megnéztem, hogy mégis hogy kell csinálni a lasagnet:). Hát...nem pont úgy készítettem, de azt hiszem, ez nem lesz gond.......viszont az ő receptjében láttam, hogy besamel mártást is használ, így azt is csináltam gyorsan (2 ek vaj + 2 ek liszt + fél liter tej).
Na, beraktam a sütőbe. Fotók lesznek, ha kész a vacsi:)
2010. november 21., vasárnap
Vajas burgonya
Most épp a krumplifőzelék fő, és ebből is kivettem pár tesztkrumplit, hogy megfőtt-e már...és ha már kivettem.....
2010. november 20., szombat
Intelligens krémes
8 tojás sárgáját + 30 dkg cukrot + 15 dkg lágy vajat kikeverünk, hozzáadunk apránként 10 evőkanál lisztet + 6 csomag vaníliás cukrot + 1 liter (!) tejet és a végén a 8 tojásfehérjéből vert habot beleforgatjuk a cukros-vajas masszába. Tepsibe tesszük, tepsit a hideg sütőbe. 230°-on 15 percig sütjük, majd levesszük 120°-ra és úgy sütjük még egy órát. Sütés közben TILOS kinyitni a sütő ajtaját. Ha elkészült, hagyjuk kihűlni, sokkal könnyebb lesz szeletelni. Olyan hamar el fog fogyni, hogy a legjobb, ha már előre kimenekítünk magunknak egy tányérka sütit.....:)))))))))))
Pelmenyi
Találtam is egyet, amit ma elkészítettem, és bátran állítom, hogy jól sikerült, annak ellenére, hogy elég macerás meló.
Hozzávalók a töltelékhez: 40 dkg darált hús (vegyesen disznó és marha), 1 kis fej hagyma, só, bors, fokhagyma
Hozzávalók a tésztához: 40 dkg liszt, 4 tojás
Továbbá elengedhetetlen eszköz a forma, aminek a segítségével igencsak megkönnyíthető a munkák, egyszerre 37 db batyukát lehet készíteni vele.
A darált húst összekeverjük a durvára őrölt fekete borssal, a finomra reszelt hagymával, sóval és egy kis fokhagymát is tehetünk bele, ha ez megvan, kicsit pihentessük a tölteléket, míg elkészül a tészta. A tésztához 40 dkg liszthez 4 db tojást használunk, ezt is pihentetjük kicsit. A tésztát négy részre osztjuk, és mindegyik kis bucikát kb. akkorára nyújtjuk, mint amekkorát a forma megkíván. A kis mélyedésekbe kiskanál segítségével halmocskákat rakunk, majd egy másik, szintén kinyújtott tésztalappal befedjük, finoman rányomkodjuk, és sodrófa segítségével átnyomjuk a lyukon a tésztát.
Forrásban levő, sóval, egész borssal és babérlevéllel ízesített vízbe dobáljuk a batyukat, és készre főzzük.
Tálaláskor a tányér aljára vajat teszünk, arra szedjük a forró, kifőtt batyukat..........ízlés szerinti szósszal tálaljuk és jó étvággyal elfogyasztjuk. Mi kis ecettel és tejföllel ettük. Még a vendégkislánynak is ízlett, aki nálunk volt:)))).
Sütőtökből krémleves
A sütőtökhöz való hozzáállásuk azóta sem változott, itthon mégis most ettek először sütőtökből készült krémlevest, ami nagyon ízlett nekik.
Hozzávalók:
sütőtök, 1 hagyma durvára vágva, 25 dkg bacon kockára vágva, 1 tk curry, 3 leveskocka, fél csésze tejszín, fél csésze tejföl.
A sütőtököt (annyit, amennyit kb. 1.5-2 l víz ellep) hámozzuk meg és vágjuk kb. 2x2cm-es kockákra, tegyük egy lábasba, adjuk hozzá a durvára vágott hagymát, a felkockázott bacont, curryt, húsleveskockákat, majd öntsük fel vízzel, hogy vékonyan ellepje. Forraljuk fel, forrás után kb. 20 percig még főzzük közepes lángon. Turmixoljuk össze, adjuk hozzá a tejszínt és a tejfölt, amikkel még egyszer turmixoljuk át. Forrón tálaljuk tört fekete borssal, pirított tökmaggal/pirítóssal.
2010. november 2., kedd
Szilvalekvár
Szóval úgy készült, hogy megmostam alaposan a finom, édes, érett szilvát, kimagoztam és egy nagy, fedővel zárható tálba tettem. Rászórtam a kilónként 25 dkg cukrot, 3 db szegfűszeget és egy pici egész fahéjat. lefedtem a tálat és éjszakára állni hagytam (vagy másnap délutánig).
Főzés előtt kivettem a fahéjdarabokat, szegfűszeget és ecettel kiöblített lábosban nekiálltam kis lángon főzni. Amikor szépen szétmállott a szilva, turmixgéppel összemixeltem és még addig főztem, míg be nem sűrűsödött szépen. Tiszta üvegbe tettem, a tetejére pici szalicilt szórtam és apát megkértem, hogy a szintén tiszta fedőt alaposan csavarjam rá. Párnák közé tettem, ahol a teljes kihűlésig álltak, majd száraz, hűvös helyre kerültek. (Nagyon finom lett, így gyorsan fogy....a gyerekek imádják a lekvárt amúgy is szerencsére)
2010. november 1., hétfő
Pizza
1 kg liszt
30 g só
30 g cukor
30 g friss élesztő
565 ml víz
2 ek olívaolaj
Nekem fél kilóból 2 db kb. 33 centis pizza jött ki....
Fehér kenyér
Hozzávalók:
750 gr liszt
4 ek olivaolaj
2 tk cukor
2 tk só
20 gr élesztő
1.5 dl testhőmérsékletű vízben az élesztőt keverjük el a cukorral együtt, adjunk kis lisztet hozzá és meleg helyen hagyjuk állni max. 15 percet. A lisztet keverjük el a sóval. Az élesztős léhez keverjük a 4 ek olivaolajat, majd egészítsük ki még langyos vízzel úgy, hogy kb. 4-4.2 dl folyadékot kapjunk. Dagasztógéppel az egészet jól kikeverni, ha benyomva visszaugrik a tészta, akkor jó. Folpackkal letakart tálban kb. két órát állni hagyni, jól kinyomkodni a levegőt és aztán formázni.
A tészta alkalmas zsömle készítésére is, de kenyeret is éppúgy formázhatunk belőle. Sütés előtt pihentessük még kevés ideig, majd dugjuk előmelegített sütőbe (220°). A teljes sütési idő kb. 45 perc, a sütési idő felénél kb. vegyük vissza 200°-ra a sütőt.
Ha elkészült a remekmű, akkor még várjunk legalább 10-15 percet, míg megkóstoljuk :))))))))))!
Képeket is hozok majd, mert egyelőre még a kelési fázisnál tartok...
2010. január 22., péntek
Valami drezdai tányér....vagy mi...
Egész megtetszett a dolog....akár önállóan is, asztaldíszként remekül el tudnám képzelni, de applikációként is....
azok a foltok...
A vágást meg kell még tanulnom, de nem adom fel:). Keresgélek mindenféle érdekes linket is a patchworkről, gyűjtögetek rendesen.
2010. január 5., kedd
Még mindig foltok...
hű, a b+zs nagyon dráááááááááááága.......a kis kezdőkészlet 12.760.- (vágóeszköz, vágólap, vonalzó)
2010. január 3., vasárnap
Olfa Kit
Bolondos 9-es blokk
- Vegyünk 9 db egyforma méretű vasalt négyzetet, pakoljuk őket egymásra, színoldalukkal felfelé (én 25 x 25 cm-es négyzeteket szabtam)
- Jobb oldalon körkéssel ejtsünk egy ferde vágást - arra azonban ügyeljünk, hogy a keskenyebbik oldal azért meglegyen legalább 4-5 cm.
- A keskeny kupac legfelső rétegét fogjuk meg és tegyük a kupac legaljára.
- Sorban haladva varrjuk egymáshoz a nagyobb és a kisebb részeket, ügyeljünk az eredeti sorrendre!
- A bal oldalon is eszközöljünk egy vágást a képen látható módon.
- A most keletkezett keskeny anyaghalom felső két rétegét fogjuk meg és tegyük a kupac aljára.
- Sorban haladva ismét varrjuk egymáshoz a nagyobb és a kisebb részeket, most is ügyeljünk az eredeti sorrendre!
- Összevarrás és vasalás után fordítsuk el a kupacot 90 fokkal, jobb oldalon ismét vágjuk el az anyaghalmot és most a levágott anyaghalom felső három rétegét tegyük alulra.
- Összevarrás, sorrendre ügyelés.
- Bal oldali harmad levágása következik, ennek pedig a felső hat rétegét rámoljuk az anyagkupacunk aljára.
- Összevarrjuk, itt aztán már édesmindegy a sorrend. :-)
- Kedvünk szerint variálhatjuk a kész blokkokat. Ha jól dolgoztunk, akkor mind a 9 blokkunkban lesz mind a 9 anyagunkból, s lehetőleg egy példányban. ;-)
Patchwork/foltvarrás
azért itt van mutatóban fotó arról a blokkról, amit a takaró alapján készítettem: